Skip to content
Novina.mk Novina.mk
  • Следетене
  • ПОЧЕТНА
  • МАКЕДОНИЈА
  • РЕГИОН
  • СВЕТ
  • ЕКОНОМИЈА
  • СПОРТ
  • Video
  • МАГАЗИН
Nova.mk (2)
  • Последни
 „Топлина“ од Подмоље доби рекорден тендер од соништата за ископ на јаглен
Економија

„Топлина“ од Подмоље доби рекорден тендер од соништата за ископ на јаглен

16/04/2025

AA

„Топлина“ од охридско Подмоље за прв пат во својата корпоративна историја ќе заработи 24 милиони евра за една година, иако ќе треба да ги подели со партнерите-подизведувачи, откако го потпиша договорот со ЕСМ за ископ на јаглен и јаловина во рудникот Брод-Гнеотино, инаку под концесија на РЕК Битола.

Договорот е потпишан на 7 април, а објавен е во понеделникот, на сума од 24 милиони евра без ДДВ, а ова за градежната компанија е прва „крупна“ јавна набавка во историјата. Претходните тендери што ги има добиено, според приказот од системот за јавни набавки, се постигнати со општините Охрид, Битола, Прилеп и Виница за разни градежни активности, но не биле поголеми од 2 милиони евра по јавна набавка. И самата фирма на охриѓанецот Ќирче Митрески никогаш немала толкави вкупни приходи во една година. Според последната евиденција, најдобра е 2023 со 12,5 милиони евра приход и значително отскокнување во однос на претходните години.

Според договорот со ЕСМ, „топлина“ ќе треба да доведе три утоварувачи, 62 камиони кипери и 15 багери. Од останатите подизведували, „Гранит“ ќе треба да ангажира 44 машини, „Илинден АД Струга“ 13 и „Топ Билд“ и „Градба Промет“ по 9 машини. Според она што е објавено во договорот, машините на „Топлина“ веќе се во кругот на РЕК Битола. Во тендерот е наведено дека ископот ќе се мери и ќе се исплаќа според месечно геодетско снимање.

Оваа охридска фирма претходно беше подизведувач на „Марковски компани“, која по смената на власта беше исклучена од тендерите во рударско-енергетскиот комбинат. Откако договорот со „Марковски компани“ беше раскинат во декември минатата година, „Топлина“ продолжи со работа како привремен оператор. 

На 14 јануари ЕСМ објави дека изборот на нов економски оператор за ископ на јаглен и јаловина во РЕК „Битола“ пропаднал, откако ниту една понуда не ги исполнувала критериумите. Според Комисијата за јавни набавки, строгите барања за техничко-професионална способност ја ограничиле конкуренцијата, бидејќи операторите требало да имаат ископано најмалку 500.000 тони јаглен и три милиони кубни метри земјени маси во последните три години. Поради ова, ЕСМ најави нов јавен повик со олеснети критериуми за да се овозможи учество на поголем број компании, но истовремено дека ќе бара и зголемена техничка опременост на изведувачите за да се гарантира квалитетот на услугите. „Топлина“ е избрана како најповолен понудувач со цена од 49,85 денари за гигаџул ископан јаглен и 214 денари по кубен метар јаловина.

„Во период кога изведувачот нема да биде ангажиран, АД ЕСМ нема да има финансиски импликации. Станува збор за ангажман за период за период од една година или до исцрпување на средства предвидени во финасиска рамка, во зависност од тоа кој услов ќе биде прв исполнет“, соопшти претходно ЕСМ со објаснување дека избраниот економски оператор би се ангажирал по налог на Подружница РЕК „Битола“, согласно потребите на рударско-енергетскиот комбинат.

А.К.

TACT.mk

Previous post
Next post
Последни Новини
Македонија

Филипче ги посети оризопроизводителите од кочанско, им вети ќе предложи

31/08/2026
Македонија

Возен ред за градскиот воз од Зелениково до Скопје

31/08/2026
Македонија

Данела Арсовска избрана во работната група на G20 B20 за

31/08/2026
Македонија

7 активни пожари низ Македонија

31/08/2026
Македонија

Нови сведоштва на судењето за серијата убиства во Старо Нагоричане

31/08/2026
Македонија

26 подрачни училишта привремено затворени поради недостиг на ученици

31/08/2026
Македонија

Небанкарскиот финансиски сектор порасна за 22,1 отсто за една година

31/08/2026
Македонија

Од утре стартува „Градски воз“: Зелениково и Скопје добиваат нова

31/08/2026
  • Економија 7905
  • Магазин 4842
  • Македонија 45355
  • Регион 3997
  • Свет 14
  • Спорт 4718
СЛИЧНИ НОВИНИ ЗА ВАС

Филипче ги посети оризопроизводителите од кочанско, им вети ќе предложи законски решенија за помош

31/08/2026

СДСМ ќе предложи конкретни мерки за проблемите со кои земјоделците се соочуваат, како што најавивме за лозарите, но и за

Возен ред за градскиот воз од Зелениково до Скопје

31/08/2026

Од 1 септември 2026 година повторно ќе биде достапна железничката врска меѓу Зелениково и Скопје, со градски воз кој ќе

Данела Арсовска избрана во работната група на G20 B20 за економски раст

31/08/2026

Екс градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, објави дека е избрана за член на G20 United States B20 2026 Economic Growth

Novina.mk Novina.mk

©2022. All Rights Reserved.

Контакт
Privacy Policy