Skip to content
Novina.mk Novina.mk
  • Следетене
  • ПОЧЕТНА
  • МАКЕДОНИЈА
  • РЕГИОН
  • СВЕТ
  • ЕКОНОМИЈА
  • СПОРТ
  • Video
  • МАГАЗИН
Nova.mk (2)
  • Последни
 Директорот на РЕК Битола осомничен за незаконски избор на јавна набавка
Магазин

Директорот на РЕК Битола осомничен за незаконски избор на јавна набавка

14/02/2025

AA

 Основното јавно обвинителство Битола, по пријава од Управата за финансиска полиција, започна постапка против седум лица за злоупотреба на службена положба и овластување, како и против три лица за несовесно работење во службата. Постапката е проширена и за едно правно лице и неговиот управител, кои не биле опфатени во пријавата од УФП. Сомневањата се дека директорот на РЕК Битола, заедно со други осомничени, незаконски избрал поскапа понуда за јавна набавка, што резултирало со значителна штета за државниот буџет.

-Сомненијата се дека првоосомничениот директор на РЕК Битола во постапката за јавна набавка за ископ на инвестициска откривка во Брод Гнеотино, ја искористил службената положба и овластувања и на 19.08.2022 година донел Одлука за избор на најповолна понуда, со која противправно ја отфрлил понудата на едно правно лице, иако таа била најниска. Спротивно на член 112 став 1 од Законот за јавни набавки противправно за најповолна понуда ја избрал поскапата понуда на осомниченото правно лице со кое склучил Договор и рамковна спогодба за ископ на инвестициска откривка во Рудник Брод Гнеотино и Анекс 1 кон Основниот Договор на износ од 849.600.000 денари, стои во соопшението од ОЈО.

Дополнуваат дека вториот, третиот и четвртиот осомничен ја искористиле службената положба и овластување како членови на стручна комисија за евалуација на техничката и професионалната способност на пристигнатите понуди на јавната набавка.

-При оценка на пристигнатите понуди тие ја ограничиле конкуренцијата и му овозможиле на првопријавениот да донесе незаконска одлука за избор на најдобар понудувач, велат од ЈО.

Петто, шесто и седмопријавениот биле претседател и членови на Комисијата за спроведување на постапката за јавна набавка кои противправно ја оцениле како неприфатлива понудата која била поевтина.

Осомничени се и три лица од Бирото за јавни набавки кои постапиле несовесно вршејќи управна контрола на постапката и констатирале дека таа е законски спроведена.

– Со реализација на Договорот за ископ на инвестициска откривка во Рудникот Брод Гнеотино, пријавените овозможиле осомниченото правното лице да оствари противправна имотна корист, со што на Буџетот на РСМ направена е штета во висина од 178.370.320 денари. За управителот на правното лице поведена е постапка за поттикнување на злоупотребата, стои во соопштението од ОЈО.

Оттаму велат дека имајќи го предвид наведеното, а особено имајќи предвид дека се работи за наводи за значителна имотна штета на Буџетот и сомнение за кривично дело за кое е запретена казна затвор од 1 до 5 години, основано е да се стравува дека осомничените лица без определување на мерки за претпазливост ќе имаат мотив да ја напуштат државата и да избегнат кривична одговорност за преземените дејствија.

-Затоа јавниот обвинител од судијата на претходна постапка побара да определи мерки на претпазливост – одземање на патна исправа и задолжително јавување кај надлежен орган. Мерките се предложени за седум лица, бидејќи за првоосомничениот веќе е на сила мерка притвор определена во друг предмет, посочуваат од ОЈО.

Исто така, со цел обезбедување на имотната корист од незаконските дејствија, јавниот обвинител предложил привремени мерки за обезбедување – замрзнување на пари во износ од 178.370.320 денари на банкарска сметка, како и движен имот од правното лице и управителот, односно 12 возила за кои има сомнение дека биле набавени со нелегално стекнатата имотна корист.

TACT.mk

Previous post
Next post
Последни Новини
Македонија

Солзи радосници на ГАК: Малата Бисера по 82 дена замина

03/09/2026
Македонија

Личната карта и возачката дозвола наскоро во телефон: Во октомври

03/09/2026
Македонија

Кошаркарски тренер од Охрид е жртвата во стравичната несреќа на

03/09/2026
Македонија

Клековски: 13-годишното дете со убод во срцето е стабилно, но

03/09/2026
Македонија

Петровска бара надзорна расправа за дата-центрите: „Граѓаните имаат право да

03/09/2026
Македонија

Влезот на концертот на Дејвид Гета само со нараквица: Влезниците

03/09/2026
Македонија

Две лица од Кина пронајдени починати во стан во Скопје

03/09/2026
Македонија

Мицкоски не стравува од истрагата за Унгарскиот кредит: Средствата се

03/09/2026
  • Економија 7905
  • Магазин 4842
  • Македонија 45429
  • Регион 3997
  • Свет 14
  • Спорт 4718
СЛИЧНИ НОВИНИ ЗА ВАС

Солзи радосници на ГАК: Малата Бисера по 82 дена замина во прегратките на родителите

03/09/2026

Една мала борба заврши со голема победа. По цели 82 дена поминати на одделот за интензивна нега, малата Бисера конечно

Личната карта и возачката дозвола наскоро во телефон: Во октомври ќе биде промовирана m.Uslugi

03/09/2026

Телефонот наскоро би можел да стане место каде граѓаните ќе ги имаат своите најважни лични документи. Министерот за дигитална трансформација

Кошаркарски тренер од Охрид е жртвата во стравичната несреќа на патот Охрид-Кичево!

03/09/2026

Трагичната сообраќајна несреќа што ноќеска се случи на патот Охрид-Кичево го однесе животот на 33-годишниот Антонио Савески, тренер во младинската

Novina.mk Novina.mk

©2022. All Rights Reserved.

Контакт
Privacy Policy